GIS w Muzeach

Zbiory eksponatów każdego muzeum wymagają skrupulatnej inwentaryzacji oraz bieżącego katalogowania. W erze komputerów każda informacja zapisywana jest w postaci cyfrowej, tworząc tym samym bazę danych pozwalającą na jej sprawne przeszukiwanie. Zbiory te jednak poza przypisaną informacją tekstową czy też liczbową, są rzeczywistymi obiektami funkcjonującymi w naszej przestrzeni. Tutaj właśnie pojawia się GIS, który pozwala na przedstawienie tego kontekstu w przestrzeni wirtualnej za pomocą interaktywnej mapy dostępnej dla każdego, na której można przedstawić dowolny obszar muzeum, znajdujące się na nim eksponaty, ich zdjęcia, filmy oraz inne multimedia. GIS zatem staje się doskonałym narzędziem zarówno do inwentaryzacji zasobów muzealnych jak i ich efektywnej promocji.

muzea obraz

 

 kola

 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie system informacji przestrzennej budowany jest już od kilku lat. Jego celem jest zgromadzenie i zintegrowanie w jednym miejscu całej posiadanej wiedzy i historii dotyczącej wilanowskich zabytków. Obecny system składa się z trzech modułów:

1. Moduł podstawowy - przedstawia teren wraz z jego podstawową infrastrukturą, zarysem parku i układem ogrodów, zabytkowych budynków i budowli znajdujących się na terenie parku.

Muzeum kultura

 

2. Moduł archeologiczny - dokumentuje wyniki badań archeologicznych prowadzonych w latach 2003-2011

Muzeumarcheo

 

3. Moduł architektoniczny - zawiera szczegółową inwentaryzację architektoniczną obrazującą układ pomieszczeń znajdujących się w poszczególnych budynkach. Ostatnio został wzbogacony również o opracowanie dekoracji znajdujących się na elewacjach Pałacu

Muzeum1

Serwis mapowy

Interaktywna mapa, z której dowiecie się więcej o szkołach i uczelniach związanych z GIS-em oraz bieżących wydarzeniach „GIS-owych” w wybranej okolicy, a także instytucjach współpracujących z Esri Polska na polu edukacji. Przy okazji można zobaczyć część możliwości rozwiązania ArcGIS Online, przy użyciu którego stworzono tę aplikację.

2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2