Projekty edukacyjne

Regulamin konkursu 

 

II Ogólnopolska Letnia Szkoła ArtGIS w Kazimierzu Dolnym

Co łączy GIS i sztukę? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy II OLS GIS ArtGIS. Zespół Edukacji Esri Polska wspólnie z Międzywy¬działowym Studenckim Kołem Naukowym Architektury i Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Polską Asocjacją Ekologii Krajo¬brazu podjęli się zorganizowania tych interdyscyplinarnych warsztatów, w ramach których zorganizowano pięć grup tematycznych. Każdą z nich opiekował się indywidualny zespół specjalistów: grupa plastyczna (koordynowana przez prof. dr. hab. Walentego Wróblewskiego oraz mgr arch. Agnieszkę Kułak), grupa fotograficzna (koordynator – dr hab. Tadeusz J. Chmielewski), grupa socjologiczna (koordynator – mgr Emilia Śliwczyńska), grupa City Engine (koordynator – mgr Rafał Perzyna), grupa GIS (koordynator – dr Szymon Chmielewski). 

Więcej informacji na stronie http://www.esri.pl/artgis/ oraz w grudniowym wydaniu kwartalnika Arcana GIS http://www.esri.pl/artgis/.

art3  art4

 

Droga na szczyt

Artykuł autorstwa Edyty Boguckiej, laureatki konkursu organizowanego przez Esri Polska na najlepsze Story Map.  

 

Collector for ArcGIS po raz pierwszy na Olimpiadzie Geograficznej

Już po raz 41 odbyły się zawody finałowe organizowane przez Komitet Główny Olimpiady Geograficznej. W dniach 23-26 kwietnia w Krośnie najlepsi uczniowie z całego kraju, wytypowani podczas zawodów okręgowych, przystąpili do rywalizacji m.in. w zawodach pisemnych oraz zadaniu terenowym. Podczas tegorocznej edycji Olimpiady Geograficznej uczniowie po raz pierwszy skorzystali z aplikacji Collector for ArcGIS zainstalowanej na tabletach. W zadaniu terenowym uczestnicy zaprezentowali umiejętność odnajdywania się w terenie, oceny walorów danego miejsca, a dzięki aplikacji mieli okazję zapoznać się z przydatnymi narzędziami do pracy w terenie. 

 

Map Journal. Opowiedz historię, używając mapy

Map Journal to jeden z szablonów aplikacji mapowych, dostępny w ArcGIS Online. Posiada dwie ważne cechy: pozwala efektownie zaprezentować różnego rodzaju dane na mapie oraz nie wymaga od twórcy żadnej wiedzy programistycznej.

 

Uczelnie wyższe kształącą profesjonalistów GIS 

Coraz szersze wykorzystywanie technologii mobilnych, chmury, mediów społecznościowych to trend, który obecnie znacząco zmienia podejście do użytkowania systemów informacji geograficznej, jak również do sposobów uczenia z GIS-em i o GIS-ie. Jak powszechnie wiadomo, początki GIS-u przypadają na lata 60. ubiegłego stulecia, ale dopiero w ostatnich 20 latach nastąpiła prawdziwa rewolucja w technologii informacyjnej, umożliwiająca gwałtowny rozwój tych systemów. W ślad za postępem technologicznym podąża również sektor edukacji, który odpowiadając na potrzeby rynku, przygotowuje absolwentów do pracy.

  

Letnia Szkoła Geoinformacji "GeoGorce 2015"

DSC 3037

 

Systemy informacji przestrzennej w edukacyjnej działalności Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

Systemy informacji przestrzennej (SIP) znalazły zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia, dlatego też nie dziwi coraz szersze ich zastosowanie w sferze bezpieczeństwa.
Zarządzanie informacjami o rzeczywistych lub potencjalnych zagrożeniach, możliwość wykonywania ich pogłębionych i rzetelnych analiz przestrzennych tworzą podstawy
działań prowadzonych przez służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa. Możliwości wykorzystania tych systemów dostrzeżono również w Szkole Głównej Służby
Pożarniczej (SGSP), wprowadzając do programu kształcenia przedmiot „Systemy informacji przestrzennej”.

 

Irlandzki sen 

"Z czym kojarzy się Irlandia w Polsce i na świecie? Oczywiście, od razu na myśl przychodzą św. Patryk, koniczyna, kolor zielony, liczna społeczność polska i słynny guinness. Jednak..." 

 

Budujemy społeczność GIS w edukacji, czyli o współpracy Esri Polska i kół naukowych

Naszą współpracę z kołami naukowymi zapoczątkowały warsztaty Esri Polska, które odbyły się w lipcu 2010 roku w ramach Letniej Szkoły Geologii na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Studenci z Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej przybyli do Olsztyna pod Częstochową, żeby wspierać nas w organizacji gry terenowej podczas Jurajskiego Pikniku Geologicznego – wydarzenia zwieńczającego Letnią Szkołę Geologii. Studenci uczyli uczestników, jak korzystać z GIS-u podczas poszukiwań skarbów ukrytych w zakamarkach jurajskich krajobrazów. Po Jurajskim Pikniku Geologicznym okazało się, że możemy wziąć udział w kolejnych wspólnych inicjatywach z kołami naukowymi i zaprosić je do grona naszych partnerów edukacyjnych.

 

"Prawdziwa szkoła to warsztat pracy"

Czy i w jakim zakresie narzędzia GIS mogą być elementem warsztatu pracy nauczycieli w szkołach? Jakie płyną korzyści z nauczania z wykorzystaniem GIS? Artykuł przedstawia próbę odpowiedzi na powyższe pytania w kontekście polskich realiów edukacyjnych.

 

Aplikacje Olimpijczyków 

„Podczas mojej podróży, chciałam poczuć irlandzkiego ducha i zobaczyć prawdziwy, przesiąknięty tradycją celtycką kraj. Kraj, w którym wciąż celebruje się pogańskie święta, gdzie ludzie modlą się przy świętych studniach, gdzie autostrady biegną obok ruin wczesnochrześcijańskich kościołów, a wydeptane ścieżki giną gdzieś na torfowiskach"

 

GIS w Centrum Wodnym SGGW

Już 3 listopada 2014 roku rozpoczynamy II edycję warsztatów dla nauczycieli "GIS w Centrum Wodnym" 

 

Wielkopolski Konkurs Statystyka mnie dotyka
11 czerwca 2014 r. wręczono nagrody w szóstej edycji Wielkopolskiego Konkursu Statystyka mnie dotyka, organizowanego od 2009 r. przez Urząd Statystyczny w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Statystyczne z okazji Dnia Statystyki Polskiej.

 

XII Rajd GeoMajowy
Tradycyjnie w maju (23-25) odbył się XII już Rajd Geo-Majowy, organizowany przez Koło Naukowo-Badawcze GIS działające przy Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. W tym roku miejscem wydarzenia był Lewin Kłodzki w województwie dolnośląskim.

 

Lasy Świata - Karaiby 2014
Grupa studentów i pracowników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w dniach 7-19 lutego 2014 r. uczestniczyła w wyprawie naukowej na karaibską wyspę Dominikę. Celem wyprawy było poznanie występujących tam lasów tropikalnych, charakterystycznej fauny i flory oraz zasad funkcjonowania leśnictwa. Wyprawa była na bieżąco relacjonowana w systemie Esri Story Maps. Studenci uczestniczyli w wyprawie bezpłatnie, w ramach stypendium wyjazdowego „Lasy Świata”.

 

Raport z XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Koło Naukowe GISoteka po raz kolejny zaangażowało się w organizację popularnej na Pomorzu imprezy promującej świat nauki. XII Bałtycki Festiwal Nauki w tym roku przebiegał pod znakiem gry miejskiej, mającej na celu propagowanie spędzania czasu na edukacyjnych spacerach, które pozwalają całym rodzinom aktywnie wykorzystać weekendowe popołudnia na zabawę płynącą z poszukiwania miejsc zaznaczonych na mapie i poznawanie ciekawych zakątków miasta. Ponadto, członkowie GISoteki podzielili się swoją wiedzą nt. GIS-u i obsługi programów GIS-owych ze swoimi młodszymi kolegami.

 

Gdzie tanio spać w podróży? "Paragonowa" mapa nocelgów...
Wiosna tuż tuż… Coraz częściej zastanawiamy się, gdzie by tu wyruszyć na weekend, żeby odpocząć od codziennych spraw. A może już planujecie swoje wakacje?

 

Obóz naukowy "GIS pod Turniami" - 2 edycja (2013)
We wrześniu tego roku odbyła się druga edycja obozu naukowego „GIS pod Turniami”.

 

Relacja z XVI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
Jak co roku, we wrześniu, odbyła się we Wrocławiu kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki...

 

Relacja z Rajdu Wesołego Geodety w Olszynie k. Częstochowy 
26 kwietnia 2013 roku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbył się I Rajd Wesołego Geodety organizowany przez Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie. Zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia przygotowanej przez Michała Przygodę.

 

Budujemy społeczność GIS w edukacji, czyli o współpracy Esri Polska i kół naukowych
Naszą współpracę z kołami naukowymi zapoczątkowały warsztaty Esri Polska, które odbyły się w lipcu 2010 roku w ramach Letniej Szkoły Geologii na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Studenci z Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej przybyli do Olsztyna pod Częstochową, żeby wspierać nas w organizacji gry terenowej podczas Jurajskiego Pikniku Geologicznego – wydarzenia zwieńczającego Letnią Szkołę Geologii. Studenci uczyli uczestników, jak korzystać z GIS-u podczas poszukiwań skarbów ukrytych w zakamarkach jurajskich krajobrazów.

 

Obóz naukowy "GIS pod turniami"
3 września 2012 roku, w Tatrach, rozpoczął się obóz naukowy „GIS pod Turniami” koordynowany przez Centrum GIS Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy i wsparciu Esri Polska.

 

Letnia Szkoła Geoinformacji "GEO-GORCE 2012" 
26 sierpnia 2012 r. do malowniczego miejsca ukrytego za gorczańskimi serpentynami - na Przełęcz Knurowską, przybyło 32 studentów z sześciu polskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Studenckie obozy naukowe "ForseenPOMERANIA Camp - edycja 2012"
Obóz ForseenPOMERANIA Camp organizowany jest w ramach projektu unijnego Interreg IVA: „Opracowanie transgranicznego systemu wspomagania procesów decyzyjnych dla zdalnej i modelowej oceny biomasy drzewnej w lasach obszaru wsparcia Pomerania”.
 

 

Cykl warsztatów dla nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, czyli podstawy oprogramowania ArcGIS w szkole
Zespół Edukacji Esri Polska od 2011 roku prowadzi cykl warsztatów dla nauczycieli geografii, przyrody oraz informatyki szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także nauczycieli przedmiotów zawodowych reprezentujących technika geodezyjne, drogowe i leśne. Warsztaty odbywają się w różnych miastach pod hasłem: „GIS. Nowy wymiar nauczania”.

GIS&GO
Aplikacja Esri Polska, której celem jest stworzenie z wykorzystaniem GIS-u mapy atrakcyjnych turystycznie miejsc na terenie całej Polski. 

 

 

 

Serwis mapowy

Interaktywna mapa, z której dowiecie się więcej o szkołach i uczelniach związanych z GIS-em oraz bieżących wydarzeniach „GIS-owych” w wybranej okolicy, a także instytucjach współpracujących z Esri Polska na polu edukacji. Przy okazji można zobaczyć część możliwości rozwiązania ArcGIS Online, przy użyciu którego stworzono tę aplikację.

2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2