"GIS pod Turniami" - edycja 2013

We wrześniu tego roku odbyła się druga edycja obozu naukowego „GIS pod Turniami”. Podczas zeszłorocznego obozu przeprowadzono pomiary batymetryczne Morskiego Oka oraz Czarnego Stawu nad Morskim Okiem. Ze względu na charakter badań, oprócz studentów Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego (wykonanie batymetrii) do współpracy zostali zaproszeni studenci z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo- Hutniczej (założenie i pomiar osnowy geodezyjnej) oraz Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego (modele 3D ścianek wspinaczkowych). Tym razem współpracowali ze sobą członkowie koła GISoteka z UG, KNG Dahlta AGH oraz Hevelius PG.

W sumie w obozie wzięło udział 11 osób. Celem tegorocznych badań było przeprowadzenie pomiarów batymetrycznych w Dolinie Pięciu Stawów (Wielki Staw, Przedni Staw) oraz założenie poligonu geodynamicznego w Dolinie Rybiego Potoku (zastabilizowanie siedmiu punktów pomiarowych). Punkty założono w celu wykonywania cyklicznych pomiarów współrzędnych geodezyjnych, co pozwoli w przyszłości wykazać ruchy neotektoniczne badanego obszaru. W ramach obozu Zespół Edukacji Esri Polska przygotował warsztat dotyczący zagadnień analizy 3D w ArcGIS, natomiast geolodzy z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH przedstawili uczestnikom rekonstrukcję zlodowacenia w Tatrach i jego fotorealistyczną wizualizację.

Mimo sprzyjającej aury utrudnienia techniczne przeszkodziły w realizacji niektórych celów badawczych obozu. Nie powstrzymuje to jednak organizatorów obozu przed planowaniem kolejnych prac badawczych związanych z neotektoniką oraz batymetrią w polskich Tatrach.

 

Adam Inglot, Centrum GIS, Uniwersytet Gdański

 

 

 

 

Serwis mapowy

Interaktywna mapa, z której dowiecie się więcej o szkołach i uczelniach związanych z GIS-em oraz bieżących wydarzeniach „GIS-owych” w wybranej okolicy, a także instytucjach współpracujących z Esri Polska na polu edukacji. Przy okazji można zobaczyć część możliwości rozwiązania ArcGIS Online, przy użyciu którego stworzono tę aplikację.

2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30