Oceanografia

 

Analizy zmian zlodzenia Morza Bałtyckiego.

Otaczającą nas przestrzeń cechuje ciągła dynamika. Systemy informacji geograficznej pozwalają na uchwycenie zmian zachodzących w środowisku, dzięki funkcjonalności specjalnych narzędzi zaprojektowanych do przetwarzania danych czasowych. Film prezentuje, w jaki sposób wykorzystać bezpłatne dane GIS z zasięgami zlodzenia Bałtyku (NOAA) do przeprowadzenia analizy jego zmienności w czasie, przy wykorzystaniu funkcjonalności rozszerzenia Tracking Analyst

Uwaga: W czasie oglądania filmów zalecamy zmianę rodzielczości wyświetlania na HD (1280 x 720).

 

 


 

Wykorzystanie GIS w monitoringu biochemicznym Morza Bałtyckiego.

W filmie przedstawiamy  zagadnienia dotyczące wykorzystania systemów informacji przestrzennej  w monitoringu chemicznym i biologicznym Morza Bałtyckiego. Pierwszym etapem jest wizualizacja wielowymiarowych danych ( w formacie NetCDF) w postaci mapy rastrowej. Następnie porównujemy  dwie mapy rastrowe stężenia związków fosforu w Morzu Bałtyckim dla różnego czasu, w celu otrzymania mapy detekcji zmian stężenia.  W drugiej części filmu wykorzystujemy do analizy dane punktowe – miejsca występowania Zostery morskiej. W wyniku zastosowania  algorytmu matematycznego, estymatora jądrowego gęstościotrzymujemy mapę natężenia występowania Zostery morskiej w basenie Morza Bałtyckiego, rośliny objętej w Polsce ochroną gatunkową. 

Uwaga: W czasie oglądania filmów zalecamy zmianę rodzielczości wyświetlania na HD (1280 x 720).

 

Serwis mapowy

Interaktywna mapa, z której dowiecie się więcej o szkołach i uczelniach związanych z GIS-em oraz bieżących wydarzeniach „GIS-owych” w wybranej okolicy, a także instytucjach współpracujących z Esri Polska na polu edukacji. Przy okazji można zobaczyć część możliwości rozwiązania ArcGIS Online, przy użyciu którego stworzono tę aplikację.

2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5