XVI Dolnośląski Festiwal Nauki

„Zabaw się Światem” na Dolnośląskim Festiwalu Nauki!

Jak co roku we wrześniu, odbyła się we Wrocławiu XVI już edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Jest on swoistą „pigułką edukacyjną” i ma na celu integrację środowisk naukowych ze wszystkimi zainteresowanymi nauką, kulturą czy sztuką. W ramach festiwalu, Koło Naukowo-Badawcze GIS działające na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, tradycyjnie przygotowało zabawy edukacyjne. Oprócz cieszącego się jak zwykle dużym zainteresowaniem Geocachingu, studenci przygotowali grę „Zabaw się Światem”.

Główną ideą imprezy była możliwość połączenia zabawy ze zdobyciem i praktycznym sprawdzeniem swojej wiedzy na temat państw świata. Uczestników zachęcały atrakcyjne i kolorowe puzzle, będące konturami różnych krajów, czekające na ułożenie ich we właściwą całość. Zabawa wymagała cierpliwości, spostrzegawczości, ale także wiedzy na temat poszczególnych państw. Oprócz puzzli, na uczestników czekały także inne atrakcje i wyzwania np. proste rebusy, kolorowanki i krzyżówki, które wymagały już sporej wiedzy z zakresu geografii. Szczególna atrakcję było specjalnie przygotowane 10 anaglifów – zdjęć 3D znanych miejsc z całego świata. Tutaj zadanie polegało na rozpoznaniu obiektu patrząc na niego przez specjalne okulary 3D, a następnie odnalezieniu na mapie świata miejsca, w którym się on znajduje.

Odwiedzających nas, nadzwyczaj licznie gości – dzieci i ich opiekunów (rodziców, dziadków, nauczycieli) zapraszaliśmy do ułożenia puzzli – państw Ameryki Północnej, Afryki, Europy oraz całej Ziemi. Okazało się, że dzieci często zaskakiwały nas swoją wiedzą geograficzną. Wtedy z chęcią rozpoczynaliśmy opowieści wprowadzające do zagadnień związanych z GIS. W prosty sposób tłumaczyliśmy czym jest GIS i jak ważną rolę pełni w dzisiejszych czasach. Za ten „mały wykład” uczestnicy dostawali naklejki „młodych przyjaciół GISu”. Po puzzlach przychodził czas na rozwiązanie rebusów, kolorowanie obrazków przedstawiających znane miejsca i kraje oraz rozpoznawanie anaglifów przez okulary 3D.

Wszyscy uczestnicy otrzymali od nas upominki przygotowane specjalnie przez firmę Esri Polska. Zaskoczyło nas zainteresowanie zwiedzających tegoroczny DFN, którzy nie zniechęceni niską temperaturą zjawili się bardzo licznie a pytaniami i zaangażowaniem w gry zmusili do dużego wysiłku. Opiekunowie, zadowoleni z prowadzonych przez nas zajęć, zapowiadali przyprowadzenie swoich pociech w kolejnej edycji. Z kolei dzieci, zadowolone ze swoich osiągnięć, a także wręczonych nagród, wychodziły od nas ze zdobytą wiedzą i uśmiechem na ustach.


Opracowała Małgorzata Krawiec (studentka III roku kierunku Geodezja i Kartografia na PWr).

 

 

Serwis mapowy

Interaktywna mapa, z której dowiecie się więcej o szkołach i uczelniach związanych z GIS-em oraz bieżących wydarzeniach „GIS-owych” w wybranej okolicy, a także instytucjach współpracujących z Esri Polska na polu edukacji. Przy okazji można zobaczyć część możliwości rozwiązania ArcGIS Online, przy użyciu którego stworzono tę aplikację.

2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30